İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sivas Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

SİVAS MÜDAHALE PLANI ( TAMP - SİVAS ) KAPSAMINDA MASABAŞI TATBİKATI YAPILDI. 02 Kasım 2017

İl Afet Müdahale Planının hazırlanma sürecini hızlandırmak, uygulanabilirliğini artırmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumların çalışmalarını gözden geçirmek, işbirliğini geliştirmek, planlardaki olması muhtemel çakışma ve eksiklikleri tespit edebilmek ve farkındalık oluşturmak maksadıyla 1 Kasım 2017 tarihinde saat 14.00'te yapılan tatbikata İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Murat ALTUNHAN ve 26 Hizmet Grubunun Ana Çözüm ortağı kurumların yöneticileri ile bu kurumlarda Yerel Düzey Hizmet Grubu Operasyon Planlarının hazırlanmasında görev alan personelin katılımı ile SİVAS AFET MÜDAHALE PLANI ( TAMP-SİVAS ) masabaşı tatbikatı yapıldı. Tatbikata Tokat İl Afet Acil Durum Müdürlüğü 3 personel ile gözlemci olarak katılım sağladı.

Tatbikat Senaryosu Gereği ;

Samsun İli Ladik ilçesi merkez üssü olmak üzere 25 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 14:05’te bir deprem meydana gelmiştir.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığından alınan ilk verilere göre depremin merkez üssü Ayvalı Mahallesi yakınları olup; büyüklüğü 6,7 şiddetindedir.

Depremin MTA diri fay haritasında Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde oluştuğu tespit edilmiştir.

Deprem yaklaşık 35 saniye süreyle devam etmiş ve depremin ardından Tokat İAADYM’nin ALO 122 hattına ilk ihbarlar gelmeye başlamıştır.

Sivas İli olarak Tokat İlinin Destek Çözüm ortağı olmamız dolayısıyla ( TAMP - SİVAS ) devreye alınmıştır.

Tatbikatın gerçekleştirilmesindeki amaç, Planların denenmesi, bunu sonucunda eksi ve artı yönlerin tespit edilmesi ve eksik yönler varsa buna göre yeniden revize edilmesidir.

Masa Başı tatbikatına katılan tüm kurum temsilcilerine Müdürlüğümüz adına teşekkür ederiz.