İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SİVAS
Sivas Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

TANKER KAZASI ... 17 Mayıs 2017

16.05.2017 tarihinde saat 19.00 sularında 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ihbar ile Sivas Kangal İlçesi,  Kangalgal - Divriği yolu üzerinde Kimyasal Madde taşıyan tanker tipi tır kamyonu yol kenarında devrildiği bildirilmiştir.

Olay ihbarını alan Arama ve Kurtarma Ekibi ile KBRN Ekibi 2 araç ve yeterli donanım ile olay yerine hareket etmiştir. KBRN ekibimiz koruyucu kıyafetleri ile tankerde yaptıkları keşif sonucu dolum kapağının kaynak kısmından kimyasal sızıntı olduğu görülmüş temin edilen 200 kg toz kireç sızıntı olan bölgeye dökülerek nötralize edilmiştir. 

Araç olduğu yerden düzeltildiğinde büyük sızıntı olması ihtimaline karşı Kangal Belediyesinden temin edilen özel kazıcı ile set kazılmış olup ve kazanın olduğu şerit kapatılmıştır. 

Ertesi gün Sias AFAD Müdürlüğümüz personeli nezaretinde Firmanın temin etmiş olduğu ikinci kimyasal taşıma aracına Sülfürik Asit olduğu öğrenilen madde aktarılmıştır. Toprağa akarak biriken Kimyasal madde ve kireçli bölgeyle birlikte firma sahiplerine teslim edilerek, olay yerinden KBRN Ekibi ve Arama Kurtarma Ekibimiz İl Müdürlüğümüze dönüş yapmıştır.